RTG KIČME

Autor teksta dr. Affan Mušanović – specijalista radiolog

20230228_102615 - Edited - Edited
RTG kičme

Što je to RTG kičme ?

RTG kičme je spinalni rendgenski snimak je postupak koji koristi zračenje kako bi se napravile detaljne slike kostiju kičme. To može pomoći vašem doktoru da sazna što uzrokuje bol u vašem leđima ili vratu.

Tehničar koristi uređaj koji šalje rendgenske zrake kroz vaše tijelo. Snima crno-bijelu sliku na posebnom filmu ili računaru. Kosti i druge guste dijelove tijela pojavljuju se bijeli na slici. Mekano tkivo, poput masnog tkiva ili mišića, pojavljuje se u nijansama sive boje. (1)

Zašto nam je potreban rtg kičme?

RTG kičme – Spinalni rendgenski snimak može pomoći vašem doktoru da utvrdi da li imate:

  • Slomljene kosti
  • Artritis
  • Probleme sa spinalnim diskovima
  • Tumore
  • Osteoporozu (proređivanje kostiju)
  • Nepravilne krivine kičme
  • Infekciju
  • Probleme sa kičmom s kojima ste rođeni

Rendgenski snimci su korisni za precizno lociranje slomljenih kostiju ili skeletnih defekata. Ponekad mogu otkriti probleme u vezivnom tkivu.

Rendgenski snimci i slikovni pregledi se obično koriste kako bi potvrdili simptome i rezultate pregleda radi identifikacije izvora boli. Također se koriste u slučajevima direktnih trauma na leđima, bolova u leđima uz povišenu temperaturu ili slabost ili utrnulost u udovima.

Iako rendgenski snimci ne pružaju toliko detalja kao druge slikovne metode, često su testovi koje doktori koriste na početku kako bi odlučili koji će biti naredni koraci.

Radiolog Sarajevo

Radiolog Dr. Affan Mušanović

Za većinu ljudi, rendgenski snimci kičme se smatraju sigurnima. Postoji zabrinutost zbog mogućnosti da zračenje izazove promjene u stanicama koje bi mogle dovesti do raka. Međutim, izloženost zračenju tokom rendgenskih snimaka kičme je minimalna, smanjujući povezan rizik. Preporučuje se da sačuvate evidenciju o prethodnim rendgenskim snimcima kičme i podijelite tu informaciju sa svojim ljekarom. Mogu postojati neke zabrinutosti u vezi sa kumulativnim efektima više rendgenskih snimaka tokom dužeg vremenskog perioda.

Ako imate bilo kakve rezerve ili pitanja u vezi sa sigurnošću rendgenskih snimaka kičme, važno je imati otvoren razgovor sa svojim ljekarom. Važno je napomenuti da nerođeni fetusi su osjetljiviji na zračenje. Ako ste trudni ili sumnjate da biste mogli biti trudni, bitno je obavijestiti svog ljekara. Oni mogu predložiti alternativne metode slikovnog pregleda koje nose manje rizika

Procedura snimanja rentgena kičme

Ležat ćete na posebnom ispitnom stolu. Rendgenski uređaj će visjeti iznad vas. Fioka ispod stola sadrži rendgenski film ili digitalnu ploču za snimanje.

Specially trained tehničar će vas postaviti na stol tako da se dio vaše kičme koji se rendgenski snima nalazi između uređaja i fioke s filmom. Moguće je da će prekriti ostale dijelove vašeg tijela posebnim predštitnikom od olova koji blokira zračenje.

Tehničar će se povući iza prozorskog pregrade i uključiti rendgenski aparat. Morat ćete ostati mirni i zadržati dah dok zraci prolaze kroz vaše tijelo. Ovo traje samo nekoliko sekundi. Ako se pomaknete, može zamagliti sliku.

Možda ćete čuti neke klike ili zujanje tokom rendgenskog snimanja, ali nećete osjećati ništa. Rendgenski snimak je bezbolan.