Ultrazvuk abdomena - šta je to ?
Ultrazvuk abdomena Sarajevo je neinvazivna procedura koja se koristi za procjenu organa i struktura unutar abdomena. To uključuje jetru, žučnu kesu, pankreas, žučne kanale, slezinu i trbušnu aortu. Ultrazvučna tehnologija omogućava brzu vizualizaciju abdominalnih organa i struktura izvan tijela. Ultrazvuk se također može koristiti za procjenu protoka krvi u trbušne organe.
Ultrazvuk koristi sondu koja šalje ultrazvučne talase na frekvenciji previsokoj da bi se čuli. Ultrazvučni pretvarač se postavlja na kožu, a ultrazvučni valovi se kreću kroz tijelo do organa i struktura unutar njega. Zvučni valovi se odbijaju od organa poput eha i vraćaju se u pretvarač. Pretvornik obrađuje reflektirane valove, koje potom kompjuter pretvara u sliku organa ili tkiva koji se ispituju.
Na Poliklinici Srce Sarajeva, ultrazvuk abdomena izvodi dr. Affan Mušanović, specijalista radiologije s dugogodišnjim iskustvom. Njegov stručni pristup garantuje precizne rezultate i profesionalnu interpretaciju nalaza, čime se pacijentima pruža sigurnost u postavljanju tačne dijagnoze i daljnjem tretmanu.
Ultrazvuk gornjeg abdomena fokusira se na pregled ključnih organa smještenih u gornjem dijelu trbuha. Ovaj pregled obuhvata jetru, žučnu kesu i žučne puteve, gušteraču, slezenu, te bubrege. Pomoću ultrazvuka, moguće je uočiti promjene poput tumora, cista, kamenaca, upalnih procesa ili oštećenja tih organa. Ova metoda omogućava brzu i preciznu dijagnostiku, pružajući uvid u zdravlje organa i potencijalne uzroke tegoba, kao što su bolovi u trbuhu, problemi sa varenjem ili žutica.
Druga vrsta ultrazvuka je Dopler ultrazvuk, koji se ponekad naziva i dupleks studija, koji se koristi da pokaže brzinu i smjer protoka krvi unutar abdomena. Za razliku od standardnog ultrazvuka, neki zvučni talasi tokom dopler pregleda se čuju.
Ultrazvuk se može bezbedno koristiti tokom trudnoće ili u prisustvu alergije na kontrastnu boju, jer se ne koriste zračenje ili kontrastne boje.
ZAŠTO BI SE TREBAO RADITI ULTRAZVUK ABDOMENA ?
Ultrazvuk abdomena može se koristiti za procjenu veličine i lokacije abdominalnih organa i struktura. Može se koristiti i za provjeru abdomena na stanja kao što su:
- Ciste
- Tumori
- Sakupljanje gnoja (apscesi)
- Prepreke
- Sakupljanje tečnosti
- Blokada (ugrušci) u krvnim sudovima
- Infekcija
Veličina abdominalne aorte može se izmjeriti ultrazvukom kako bi se otkrila aneurizma aorte. Kamenje u žučnoj kesi, bubrezima i ureterima može se otkriti ultrazvukom.
Ultrazvuk abdomena se može izvesti kako bi se pomoglo u postavljanju igala koje se koriste za biopsiju trbušnog tkiva ili za dreniranje tekućine iz ciste ili apscesa.
Ultrazvuk abdomena se također može koristiti za procjenu protoka krvi u različitim strukturama u abdomenu.
Mogu postojati i drugi razlozi zbog kojih ljekar preporuči ultrazvuk abdomena.
Priprema za ultrazvuk abdomena
Za ultrazvuk abdomena potrebna je određena priprema kako bi se dobili što precizniji i jasniji rezultati. Preporučuje se sljedeće:
Post prije pregleda: Pacijenti treba da budu natašte najmanje 6 do 8 sati prije ultrazvuka. To znači da ne smijete jesti hranu ili piti tečnosti (osim vode) tokom ovog perioda. Hrana i piće mogu uzrokovati stvaranje plinova u crijevima, što može otežati pregled.
Izbjegavanje gaziranih pića i hrane bogate vlaknima: Dan prije pregleda treba izbjegavati gazirana pića, mlijeko, mliječne proizvode i hranu koja izaziva nadimanje, poput mahunarki, kupusa i svježeg voća.
Pijenje vode: U nekim slučajevima, pacijentima se može preporučiti da popiju nekoliko čaša vode prije pregleda, kako bi im mokraćni mjehur bio pun, posebno ako se pregleda i donji dio abdomena.
Lijekovi: Ako uzimate redovne lijekove, obično ih možete uzeti s malom količinom vode, ali je najbolje da se posavjetujete sa svojim ljekarom.
Pridržavanjem ovih uputa osigurava se bolja preglednost organa u abdomenu i preciznija dijagnostika.