ULTRAZVUK PERIFERNIH LIMFNIH ČVOROVA

Ultrazvuk perifernih limfnih čvorova – Ultrazvuk omogućava detaljno ispitivanje limfnih čvorova i može pružiti korisne informacije o njihovom obliku, veličini, teksturi i unutrašnjem sastavu. Ova tehnika koristi visokofrekventne zvučne talase koji se reflektuju od tkiva i stvaraju sliku na monitoru. Zahvaljujući tome, ultrazvuk može detektovati promene u limfnim čvorovima koje mogu ukazivati na prisustvo različitih oboljenja.

Ultrazvuk perifernih limfnih čvorova

Uloga ultrazvuka kod praćenja perifernih limfnih čvorova

Povećanje limfnih čvorova uobičajena je karakteristika raznih benignih i malignih oboljenja. Dobro je poznato da je ultrazvuk bolji od palpacije u otkrivanju i karakterizaciji potkožnih limfnih čvorova. U procjeni statusa perifernih limfnih čvorova ultrazvuk je, dakle,
način snimanja prvog izbora kod pacijenata sa upalnim ili malignim bolestima. (1)
Povećani limfni čvorovi mogu biti imuni odgovor na bakterijsku, virusnu ili gljivičnu infekciju. Među
maligne bolesti infiltracija neoplastičnih stanica limfnom ili krvnom cirkulacijom i lokalizirana neoplastična proliferacija limfocita ili makrofaga (npr. leukemija ili limfom)
će uzrokovati povećanje limfnih čvorova.
Reaktivni limfni čvorovi se otkrivaju po njihovom tipičnom izgledu B-moda.

Značaj ultrazvuka u dijagnostici limfnih čvorova je višestruk. Prvo, omogućava brzo i efikasno ispitivanje bez potrebe za invazivnim postupcima. Drugo, pruža detaljne informacije o morfologiji i strukturi limfnih čvorova, što pomaže u postavljanju tačne dijagnoze. Treće, ultrazvuk je dostupan i pristupačan u mnogim medicinskim ustanovama.

Važno je napomenuti da ultrazvuk može biti početna metoda dijagnostike, ali u nekim slučajevima može biti potrebno daljnje ispitivanje, kao što su biopsija ili druge slikovne metode kao što su kompjuterizovana tomografija (CT) ili magnetna rezonanca (MRI).

Značaj ultrazvuka u dijagnostici Perifernih limfnih čvorova je višestruk. Prvo, omogućava brzo i efikasno ispitivanje bez potrebe za invazivnim postupcima. Drugo, pruža detaljne informacije o morfologiji i strukturi limfnih čvorova, što pomaže u postavljanju tačne dijagnoze. Treće, ultrazvuk je dostupan i pristupačan u mnogim medicinskim ustanovama.

Važno je napomenuti da ultrazvuk može biti početna metoda dijagnostike, ali u nekim slučajevima može biti potrebno daljnje ispitivanje, kao što su biopsija ili druge slikovne metode kao što su kompjuterizovana tomografija (CT) ili magnetna rezonanca (MRI).

Šta su to periferni limni čvorovi ?

Periferni limfni čvorovi su mali, ovalni ili okrugli čvorovi smešteni u različitim delovima tela, izvan središnjeg limfnog sistema. Oni su deo limfnog sistema, koji je deo imunološkog sistema organizma.

Periferni limfni čvorovi se nalaze u blizini krvnih sudova i limfnih sudova, a njihova glavna funkcija je filtriranje limfe i uklanjanje štetnih supstanci, bakterija, virusa i drugih mikroorganizama iz organizma. Limfa je bistra tečnost koja se nalazi u limfnim sudovima i prenosi hranljive materije, ćelijske otpatke i imunske ćelije.

Ovi čvorovi su raspoređeni u grupama duž limfnih sudova i obično su vidljivi samo ako su povećani usled upale, infekcije ili drugih bolesti. Najčešća mesta gde se mogu naći periferni limfni čvorovi su vrat, pazuha i prepona, ali takođe se mogu nalaziti i u drugim delovima tela kao što su grudni koš, abdomen ili ingvinalna regija.

Periferni limfni čvorovi su oni koji se nalaze duboko u potkožnom tkivu i mogu se palpirati ako bilo koji proces uzrokuje njihovo povećanje. Limfadenopatija (LAP) je termin koji opisuje stanja u kojima limfni čvorovi postaju abnormalni po veličini, konzistenciji i broju. (2) .

Radiolog Sarajevo
Radiolog dr. Affan Mušanović