Ultrazvuk vrata Sarajevo
Zašto se koristi ultrazvuk vrata ?
Ultrazvuk vrata je slikovna procedura koja pomaže u vizualizaciji krvnih sudova i žlijezda vrata. Koristi se za otkrivanje bilo koje upale, kancerogenog rasta, ciste ili čvorića u predelu vrata. Ljekari ga takođe preporučuju za proveru bilo kakvih abnormalnosti u štitnoj žlezdi, limfnim čvorovima ili karotidnim arterijama. Također se savjetuje kao vodič za FNAC (citologiju aspiracije finom iglom). (1)
Ultrazvuk vrata koristi visokofrekventne zvučne valove za stvaranje žive slike iz unutrašnjosti pacijentovog tijela. To je bezbolan test koji se danas koristi u medicinskom polju. Ultrazvuk se ponekad naziva sonogramom, dijagnostičkom sonografijom ili ultrazvukom.
Prilikom procjene ultrazvukom se traže čvorovi, izrasline ili tumori kako bi se lekari obavestili:
Potvrđivanje da se kvržica u vratu razvija iz štitne žlijezde ili povezanog tkiva.
Otkrivanje čvorova na štitnoj žlijezdi koji zahtijevaju biopsiju. Ako je potrebna biopsija, ultrazvučno vođena aspiracija tankom iglom se izvodi kako bi se uklonilo tkivo ili tekućina iz nodula kako bi se provjerilo na rak
Traženje više nodula kod ljudi sa jednim ili više nodula koji se napipaju tokom fizičkog pregleda.
Promatranje rasta čvorića štitnjače kako bi se osiguralo da ne naraste do bolne veličine ili da ne počne krvariti.
Kada uraditi ultrazvuk vrata ?
U slučajevima kada postoji sumnja na bolesti u predelu vrata, preporučljivo je otići u medicinske ustanove na pregled i uvođenje ultrazvučnih i drugih dijagnostičkih tehnika. Ultrazvuk vrata često je indiciran u sljedećim slučajevima:
Vratni limfni čvorovi se mijenjaju u veličini, boji i osjećaju: Limfni čvorovi vrata su važan organ koji odražava lokalne i globalne patologije.
Povećano područje vrata: Ovo može biti znak bolesti štitne žlijezde kao što su karcinom štitne žlijezde, benigni čvorovi na štitnoj žlijezdi, gušavost itd. Zbog toga je potrebno uraditi ultrazvuk kako bi se bolest precizno dijagnosticirala.
Bol pri gutanju pljuvačke: može imati upalu pljuvačnih žlijezda.
Bol pri govoru ili promjena glasa: Oštećenje glasnih žica često uzrokuje bol prilikom govora ili promjene glasa.
Poremećaji uha, nosa i grla: Uši, nos i grlo su blisko povezani organi, kada se bolest javi u grlu, može zahvatiti uši i nos.
Kod pacijenata sa anamnezom pušenja, povećajte krvni pritisak da biste procenili karotidni sistem na stenozu/okluziju.