Okultno krvarenje test

Kolposkopija Sarajevo

Autori teksta diplimirani inžinjeri medicinsko laboratorijske dijagnostike Amina Gačanin i Rasema Smajić

Okultno fekalno krvarenje test

Što je to test na okultno krvarenje?

Fekalni test za okultno krvarenje (FOBT) je laboratorijski test koji se koristi za provjeru uzoraka stolice na prisutnost skrivenog (okultnog) krvarenja.

Okultna krv u stolici može ukazivati na rak debelog crijeva ili polipe u debelom crijevu ili rektumu – iako se ne svi tumori ili polipi krvare.

Obično se okultna krv izlučuje u tako malim količinama da je može otkriti samo pomoću kemikalija koje se koriste u fecalnom testu za okultno krvarenje.

Ako se krv otkrije putem fecalnog testa za okultno krvarenje, mogu biti potrebni dodatni testovi kako bi se utvrdio izvor krvarenja. Fecalni test za okultno krvarenje može samo utvrditi prisutnost ili odsutnost krvi – ne može odrediti što uzrokuje krvarenje.

Ako primijetite krv u svojoj stolici ili u WC školjci ili ako osjetite bol u trbuhu ili promjenu u vašim crijevnim navikama, zakazujte pregled kod svog ljekara. (1)

Zašto koristimo test na okultno krvarenje?

Test na okultno krvarenje test is jedna od opcija za probir na rak debelog crijeva. To može biti opcija ako imate prosječan rizik od raka debelog crijeva i nemate nikakve simptome. Test na okultno krvarenje se obično ponavlja svake godine.

Kako se pripremiti za testiranje okultnog krvarenja?

Razliite hrane, dijetetski dodaci i lijekovi mogu utjecati na rezultate nekih fecalnih testova na okultno krvarenje – ili ukazujući na prisutnost krvi kad je nema (lažno pozitivan rezultat) ili propuštajući prisutnost krvi koja zapravo postoji (lažno negativan rezultat). Vaš ljekar vas može zamoliti da izbjegavate određenu hranu ili lijekove. Kako biste osigurali točnost rezultata testa, pažljivo slijedite upute vašeg ljekara.

Otprilike tri dana prije testa, vaš ljekar vas može zamoliti da izbjegavate:

Određeno voće i povrće, uključujući brokulu i repu Crveno meso Dijetetske dodatke vitamina C Sredstva za ublažavanje boli, kao što su aspirin i ibuprofen (Advil, Motrin IB, drugi)

Gastroenterolog Sarajevo

Ako je test na okultno krvarenje pozitivan, trebali biste posjetiti gastroenterologa.

Rezultati testiranja na okultno krvarenje

Vaš ljekar će pregledati rezultate testa na okultno krvarenje i zatim podijeliti rezultate s vama.

Negativan rezultat. Fekalni test na okultno krvarenje se smatra negativnim ako u uzorcima vaše stolice nije otkrivena krv. Ako imate prosječan rizik od raka debelog crijeva, vaš ljekar može preporučiti ponavljanje testa svake godine.

Pozitivan rezultat. Fekalni test na okultno krvarenje se smatra pozitivnim ako se krv otkrije u uzorcima vaše stolice. Moguće je da će biti potrebni dodatni testovi, kao što je kolonoskopija, kako bi se utvrdio izvor krvarenja.

Što može uzrokovati pojavu krvi u stolici ?

Krv može se pojaviti u stolici zbog jednog ili više sljedećih stanja:

  • Benigni (ne-kancerogeni) ili maligni (kancerogeni) rastovi ili polipi u debelom crijevu
  • Hemoroidi (otekle krvne žile blizu anusa i donjeg rektuma koje mogu puknuti, uzrokujući krvarenje)
  • Analne fisure (pukotine ili pukotine u oblozi analnog otvora)
  • Infekcije crijeva koje uzrokuju upalu
  • Čirevi
  • Ulcerativni kolitis
  • Bolest Crohn
  • Bolest divertikulara, uzrokovana izbočinama crijevne stijenke
  • Nepravilnosti krvnih žila u velikom crijevu
  • Gastrointestinalno krvarenje može biti mikroskopsko (nevidljivo golim okom) ili ga se može lako vidjeti kao crvena krv ili crna stolica nalik katranu, nazvana melena. (2)