CTG Sarajevo - kardiotokografija

Šta je to CTG ?

CTG Sarajevo -Kardiotokografija (CTG) mjeri broj otkucaja srca vaše bebe. Istovremeno prati i kontrakcije u materici . CTG se koristi i prije porođaja (antenatalno) i tokom porođaja, kako bi se pratilo da li beba ima bilo kakvih znakova uznemirenosti. Gledajući različite aspekte bebinog otkucaja srca, doktori i babice mogu vidjeti kako se beba snalazi i stanje bebe.

CTG Sarajevo
Ugradnja spirale Sarajevo

Ugradnja spirale Sarajevo

//
21 Decembra, 2023
Pročitaj više

Ugradnja spirale Sarajevo

Ugradnja kontracepcijske spirale - sve što trebate znati Što je to spirala? Koliko brzo radi? Nuspojave ugradnje spirale Rizici Uklanjanje spirale Što je to spirala i zašto je koristimo? Spirala

Cjenovnik – obračun

Cjenovnik – obračun

//
18 Decembra, 2023
Pročitaj više

Cjenovnik – obračun

{{ thankYouPage.title }} {{ thankYouPage.description }}
{{ thankYouPage.order_title }} {{ getOrder.orderId }}
Two columns
Vertical
Horizontal
Cjenovnik-više usluga
Ukupno:
Name Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart
Have a promocode?
Promocode Hide Show

Okultno krvarenje test

Okultno krvarenje test

//
6 Novembra, 2023
Pročitaj više

Okultno krvarenje test

Okultno krvarenje test Zakazite pregled Cjenovnik laboratorije Autori teksta diplimirani inžinjeri medicinsko laboratorijske dijagnostike Amina Gačanin i Rasema Smajić Što je to test na okultno krvarenje? Fekalni test za okultno

prev
next

Šta se dešava tokom CTG-a?

CTG se najčešće izvodi eksterno. To znači da se oprema koja se koristi za praćenje bebinog srca postavlja na stomak (abdomen) majke. Oko majčinog stomaka se stavlja elastični pojas. Ima dvije okrugle, ravne ploče veličine teniske loptice koje dodiruju kožu. Jedna od ovih ploča mjeri otkucaje srca bebe. Drugi procjenjuje pritisak na stomak. Na taj način može pokazati kada se svaka kontrakcija dogodi i procijeniti koliko je jaka.

Doktor može staviti malo gela na kožu kako bi dobio snažan signal.

CTG pojas je povezan sa mašinom koja interpretira signal koji dolazi sa ploča. Otkucaji srca bebe se mogu čuti kao otkucaji ili pulsirajući zvuk koji proizvodi mašina. Neke majke to mogu smatrati ometajućim ili zabrinjavajućim, ali moguće je smanjiti jačinu zvuka ako vam buka smeta. Mašina takođe daje ispis koji pokazuje otkucaje srca bebe tokom određenog vremenskog perioda. Takođe pokazuje kako se broj otkucaja srca mijenja s vašim kontrakcijama.

Ako imate CTG prije porođaja, od vas će se možda tražiti da pritisnete dugme na aparatu svaki put kada se beba pomjeri. U ovom trenutku nećete imati kontrakcije tako da će CTG samo pratiti otkucaje srca bebe.

Kada nam je potreban CTG pregled?

Kod normalnog porođaja niskog rizika, CTG obično nije potreban. Ginekolog će s vremena na vrijeme slušati otkucaje srca vaše bebe kako bi provjerio da li je normalno. Međutim, u određenim situacijama savjetuje se kontinuirano praćenje CTG-om. To uključuje:

-beba dolazi rano ili izgleda manja od očekivanog.
-Imate visok krvni pritisak.
-Imate visoku temperaturu (groznicu).
-Imate infekciju.
-Očekujete više od jedne bebe (blizance ili više).
-Ako je vaša beba u neobičnom položaju.